Aranżacja balkonu – innowacje roku 2018!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne materiały, warto zakupić drewniane osłony na donice albo wybrać ceramikę, która prezentuje się estetycznie, oraz w dodatku jest wyjątkowo dobrym rozwiązaniem dla kondycji kwiatów balkonowych – czytaj więcej!
Na małe tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Dobrym rozwiązaniem są także stoliki montowane na poręczy albo w ścianie domu. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe lub tymczasowo. W przypadku małych tarasów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki lub doniczki z kwiatkami. Rolę oświetlenia na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch owinięty dookoła poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle wąski balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, że przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić tworzą czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można także wykorzystać lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe przymocować kinkiety. Najbardziej znanym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z tarasami z klimatów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Szczególnie istotnym aspektem aranżacji tarasu bądź balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od zamiłowania właścicieli. Niektórzy także rezygnują z pewnych odmian, gdyż są niebezpieczne dla zwierząt, a żaden spośród mieszkańców nie potrafi odzwyczaić kota skubania roślin doniczkowych.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest dobry (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle prostą i nie drogą wersję odrestaurowania podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez komplikacji poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do kolejnej wiosny. Kiedy posadzka na balkonie nie wymaga kapitalnej zmiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać wymianie tylko trefne egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, następnie za pomocą młotka a także dłuta finezyjnie rozbić płytkę i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temperatura jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem bardzo ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, ale nadal będzie on spory. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało lub purpurowo, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Planów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze rozważyć.