Aranżacja balkonu – co musisz wiedzieć?

Bardzo istotnym aspektem aranżacji tarasu bądź balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od zainteresowania właścicieli. Niektórzy także rezygnują z pewnych odmian, gdyż są niebezpieczne dla zwierząt, a żaden z mieszkańców nie potrafi odzwyczaić kota podgryzania roślin doniczkowych.

Na niewielkie balkony najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź ukryjemy do skrzyni. Dobrym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają dobrze i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku małych tarasów warto też wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki albo doniczki z kwiatkami. Rolę oświetlenia na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch obwiązany wokół barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle mały balkon można znaleźć odpowiednio estetyczne rozwiązanie. Szacując na podstawie, że tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić aranżując czarodziejski nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym natomiast można także wykorzystać lampy zewnętrzne stojące lub na stałe zamontować kinkiety. Szczególnie popularnym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z tarasami z klimatów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Balkon w domu nie ma zwykle za dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a projekt. Nawet drobny balkon może być przytulny i świetnie urządzony. Aranżacja wąskiego balkonu winna być przede wszystkim funkcjonalna.

Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest odpowiedni (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich estetyka i niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odrestaurowania podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do kolejnej wiosny. Kiedy posadzka na balkonie nie potrzebuje gruntownej wymiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać naprawy jedynie trefne sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wtedy za pomocą młota a także dłuta delikatnie stłuc płytkę i wyjąć złamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego bardzo ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak ciągle będzie on duży. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów rozkwitających tylko na żółto, biało lub czerwono, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przeanalizować.