Aranżacja poddasza – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem wykorzystania poddasza jest zaaranżowanie tam sypialni. Wszechobecne skosy oraz elementy konstrukcyjne wydają się sprawnie utrudniać możliwość innego zagospodarowania.
Na poddaszu równie świetnie można wykonać dodatkowe sypialnie, toaletę, albo zwykły schowek. Do wykonania wstępnego kosztorysu niezbędne będzie precyzyjne obliczenie wymiarów całego wnętrza. Skosy są nierozłącznym składnikiem większości wnętrz urządzanych na poddaszu. Jednakże ich zaaranżowanie bywa uciążliwe. To częste, lecz złe myślenie, zwłaszcza w przypadku poddasza niewielkiego lub stanowiącego jedno pomieszczenie. Chcąc wykorzystać ustronność a także romantyczny klimat poddasza, możemy zaaranżować w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym celu warto zamówić utworzenie regałów na książki dostosowanych do skosów. Dzięki temu perfekcyjnie wykorzystamy wszystkie zakamarki, a domowa biblioteka nabierze unikalnego stylu. Aranżując kącik do czytania, bezwzględnie musimy wspominać o dobrym oświetleniu, jakie nie będzie męczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem dużych problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to wyjątkowa przestrzeń, która jest przede wszystkim narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda osiadać będzie na ściankach a także suficie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach budowy, które wymagają określonej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niewystarczająco oświetlona, część zaś wprost przeciwnie. Biurko winno natomiast być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie kłopotu ze światłem dziennym. Dodatkowo, w takim projekcie, warto też wspominać konieczności doposażenia okien w żaluzje lub zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z letnim, silnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Poddasza, zwłaszcza te o niedużym metrażu, z całą pewnością wymagają odpowiedniego pomysłu oraz nowoczesnych rozwiązań. Nie można sobie natomiast pozwolić na złe wykorzystanie przestrzeni, jaka już ze względu na skosy potrafi powodować pewne utrudnienia.
Aby poddasze mogło być oddane do adaptacji na poddasze użytkowe trzeba dokonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem dostępnych fragmentów architektury dachu, jako składnika dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz urządzeniami za pomocą pilota bądź przełącznika naściennego. Urządzając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie mebli. Ich umieszczenie uzależnione jest od ostrości skosów. Większe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Kiedy już wiemy, którą role przyjmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym planowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści i najbardziej skomplikowanych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, że okolica pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, więc warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez problemu dopasujemy do wszystkich narożników, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprzyjemniejszych przestrzeni do planowania oraz adaptacji, natomiast jest kilka wytycznych i stałych, jakich przestrzeganie zdecydowanie uprości nam aranżację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy zrobić dokładną analizę poziomu technicznego obiektu, a następnie zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ów remont zrealizować a także czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.