Domy energooszczędne – postaw na innowację!

Opłacalna inwestycja to bez zaprzeczalnie taka, jaka wcześnie lub później zacznie owocować. Moim zdaniem bez wątpienia taka inwestycją jest budowa energooszczędnego domu.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez kilka miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy światło a także wszystkie urządzenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed pełen rok. Budynek pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego dopływu mroźnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, że obsługa budynku pasywnego jest najtańsza, ich budowa wciąż nie cieszy się ogromną popularnością. Spowodowane jest to wielkimi kosztami finansowymi, które na samym starcie musi ponieść deweloper. Kupno materiałów budowlanych oraz instalacji może stanowić w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy doskonale opracowanym a także przygotowanym domu pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zamieszkania. Do domów energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej mocy niż budynek tradycyjny.

Cena domu energooszczędnego wciąż rośnie, co także należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy budujemy zwykle na długie lata i dla wielu pokoleń. Jeśli dziś zainwestujemy, to w przyszłości jego mieszkańcy będą ponosić mniejsze wydatki eksploatacji.
Analogicznie jak w przypadku domków pasywnych na ostateczne wydatki budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, jakie maja przyczynić się do znacznego ograniczenia zużycia energii. Domy energooszczędne posiadają niższe użycie prądu, ogrzewania i gorącej wody. Efekt zyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domku, właściwemu usytuowaniu na działce, izolacji, bądź przemyślanemu planowi pomieszczeń. Wielkie przeszklenia pozwolą maksymalnie wykorzystać oświetlenie słoneczne i jego ciepło. Na atencję zasługuje również wykorzystanie kolektorów słonecznych (pozyskujemy dodatkową energię), lub rekuperatorów, pozwalających na pozyskiwanie ciepła z powietrza wydostającego się z domku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po paru latach. W budynkach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za duże straty energii. Trzeba także liczyć się z niedogodnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto nadmienić, iż budowa szkieletowa ścian w połączeniu z niesamowicie trwałymi fundamentami i podłogą umożliwi uzyskać fantastyczne parametry termiczne ścian. Aby obniżyć wykorzystanie energii, w domach niskoenergetycznych, identycznie jak w domach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak i model domu ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Sprowadza się to zwłaszcza do domów z drewna i tych z bali, które bardzo często są zwane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym hasłem. Dobry dom to taki, jaki jest ekonomiczny w utrzymaniu oraz niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domu z firmą budowlaną zależy od obszaru, w jakim budujemy.