Funkcjonalna łazienka – najważniejsze zagadnienia!

Zagadnienie „jak wyposażyć łazienkę?” stawia sobie każda osoba, jaka projektuje dom albo wprowadza się do mieszkania, które ma plan modernizować. Ubikacja winna być przede wszystkim wygodna i dostosowana do potrzeb wszystkich użytkowników, także tych dorosłych, jak i dzieci.
Współczesne łazienki używają również akcesoria do zbudowania unikatowego połączenia. Nie wykorzystuje się, więc z produktów prosto z pudełek, a wkłada się je do opakowań (na przykład dozownik do mydła czy mydelniczka). Wszystko dlatego, by wszystko ze sobą korespondowało. Wieszak na ręczniki winien gwarantować rozłożenie ręcznika, tak aby sechł on całą powierzchnią. Zatem lepiej zapomnieć haczykach – przydadzą się one maksymalnie do zawieszenia szlafroka lub piżamy. Najlepszym rozwiązaniem jest nagrzewany wieszak na ręczniki – dzięki niemu będą one zawsze suche oraz czyste. Jeżeli chcemy, by łazienka była wyjątkowo funkcjonalna, możemy także dobrać pozostałe wyposażenie. Przynależą do nich wagi łazienkowe, maty łazienkowe czy pojemniki na odpady. Wagi łazienkowe nie muszą być zbyt dużym kosztem. W ofertach wyprzedaży znajdziemy sporo markowych modeli, dostępnych za dobre pieniądze. Niektóre wagi łazienkowe mają opcję pomiaru tkanki lipidowej, obliczają optymalną masę ciała, bądź wskazują zawartość wody w organizmie. Każdy użytkownik jest w stanie wyselekcjonować wyposażenie adekwatne do osobistych preferencji. Zwolennicy zacisznego wyglądu wiejskiego winni wybrać akcesoria z białej ceramiki – można zdecydować się na kubki a także dzbanki dekorowane delikatnymi tradycyjnymi wzorami. W łazience powinny się znaleźć się także wiklinowe kosze, w których znajdzie się miejsce na ręczniki, kosmetyki oraz pozostałe przydatne elementy. Kosz przytwierdzony do ściany sprawdzi się też, jako półka, gdzie można przechowywać na przykład papier toaletowy.

Musimy również pamiętać o tym, że decydując się na dany wygląd pomieszczenia, na ogół będziemy na niego zdani długie lata. Wymiana płytek ceramicznych bądź zainstalowanych na stałe urządzeń oznacza po prostu wykonanie remontu. Dobrze jest dlatego, nim podejmie się decyzje finansowe, przeanalizować swoje oczekiwania oraz ustalić potrzeby, pamiętając jednocześnie o wygodzie a także bezpieczeństwie wszystkich mieszkańców.
Ważne jest także rozmieszczenie płytek oraz ich kolorystyka. Jeśli kafelki posiadają układ prostokątny, należałoby ułożyć je poziomo – w taką techniką można optycznie poszerzyć wąską toaletę. Wertykalne rozstawienie płytek polecane jest natomiast w miejscach niskich – taki aranżacyjny chwyt dorzuci parę centymetrów niewysokiej ubikacji. W przypadku luster zasada jest prosta – im większe tym lepsze. Powoli uciekamy od tych niewielkich, nabywanych w marketach, jakie dumnie wieszamy nad umywalką. Warto wydać więcej i kupić sobie dobre lusterko na całą ścianę a chociaż nad całą przestrzeń umywalkową. Montujemy je na równo przyklejając do ściany czy wieszamy je w formie szafki z lustrzanymi frontami. W szczególnie wąskich metrażowo łazienkach niezbędne jest wykorzystanie stelaży podtynkowych, jakie posłużą do zawieszenia na nich sanitariatów. Zamontowane w takim systemie łazienki, spłuczki, lub bidety zajmują w pomieszczeniu zdecydowanie mniej miejsca, a jednocześnie doskonale się prezentują. Dodatkowo, kiedy miejsca w toalecie jest naprawdę niedużo – standardową wannę lepiej jest zastąpić innowacyjną kabiną prysznicową. Miłośnicy długiego wylegiwanie się w wannie – powinni jednak brać pod uwagę nieco inny jej wymiar. Nowoczesne wanny sporadycznie mają już fason stereotypowego prostokąta, lecz i takie można w dalszym ciągu nabyć.