Inteligentny dom – luksus i komfort w jednym!

Inteligentny domek, wydawać się może, że to luksus dla milionerów – jednak nic bardziej mylnego! Plan inteligentnego domu kosztuje parę tysięcy a jego wdrażanie może następować etapami.
Dzięki funkcji przypisywania przycisków do grup modułów oświetlenia, zarządzanie światłem w całym budynku jest wiele praktyczniejsze. Stawiając na budynek z szeroką automatyką będziesz mógł sterować zasłonami, markizami, światłem, bramą garażową, bądź wjazdową nie ruszając się z fotela. Korzyścią używania inteligentnego systemu jest zdolność dodania w dowolnej chwili nowego urządzenia. Dzięki własnym ustawieniom, taki budynek dopasowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas i pieniądze i monitorować to, co się w nim dzieje podczas naszej absencji. Czujemy się, dlatego dzięki niemu bezpieczniej oraz komfortowo. Budząc się w środku nocy wychodzimy na korytarz. Nasz ruch rejestruje czujka alarmowa, natomiast system wie, że początek ruchu przypadł wewnątrz lokalu i był poprzedzony odblokowaniem drzwi w sypialni. System wie także, że z powodu nocnej pory, w domku jest ciemność i po to by nas nie oślepić uruchomi oświetlenie tylko na 30% mocy. Po wyszukaniu przez czujkę ruchu w przedpokoju na parterze, ogrzewanie nadal zostanie w trybie Noc, ponieważ system jest zharmonizowany z aktualnym kalendarzem dnia oraz wie, że zegarek jest ustawiony na określoną godzinę. Wracając do sypialni wyłaczamy całe światło jednym przyciskiem, a system alarmowy po upływie kilku minut przechodzi to trybu czuwania. Ciężko odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie, ile kosztuje taki lub inny system, ponieważ (nie licząc planu, który zawsze winien kosztować kilka tysięcy złotych, jednak kwota ta może być zwracana po zakupie instalacji) każdy system ma inne elementy, a zatem i koszty składowe.

Automatyka domów w Polsce jeszcze niedawno była skierowana do wąskiego grona osób. Już dziś inteligentne instalacje stają się nieodłącznym elementem naszego życia.
Jeśli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest dobry (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich estetyka i niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez trudności poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy posadzka na balkonie nie wymaga gruntownej zmiany, a uszkodzone są jedynie poszczególne płytki, warto poddać naprawy jedynie uszkodzone sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, wtedy za pomocą młota a także dłuta ostrożnie rozbić kafelek i wyjąć pokruszone kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej zachowuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Dlatego niezwykle istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak nadal będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało lub purpurowo, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Planów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze przemyśleć.