Kabiny natryskowe – sprawdź rekomendacje specjalistów!

Kabinę prysznicową wymieniamy raz na parę lat, zatem dobierając odpowiedni model nie powinniśmy skupiać się wyłączenie ceną. Dowiedź się, które parametry są równie istotne!
Następnie zależnie od powierzchni łazienki, jej aranżacji należy ustalić czy ma to być kabina uchylna lub otwierana. Dodatkowo kabina prysznicowa winna nawiązywać optycznie do całej aranżacji wnętrza, jego stylizacji. Kluczową cechą jest również dobre wykonanie – kabina prysznicowa to towar przewidziany na wiele lat korzystania. Łatwość czyszczenia uwzględniono już na poziomie projektowania, lub również wykorzystanie wyłącznie górnej bieżni. Eliminujemy w ten sposób miejsca niemożliwe do sprzątania, wrażliwe na zabrudzenia czy zakamienienie. Posiadając na uwadze ciągłą eksploatację należałoby przemyśleć wykorzystanie hydrofobowej powłoki na powierzchniach szklanych ułatwiającej sprzątanie i ograniczającej odkładanie się wapnia. Zarówno przy kabinach jak i drzwiach prysznicowych podstawowym kryterium może być też jakość drzwi, zazwyczaj większe w wersjach uchylnych, które wymagają jednak szerszej powierzchni. Jeśli chodzi o pozostałe funkcje kabin, często całkowicie zabudowane kabiny z hydromasażem, oprócz zwykłej słuchawki prysznicowej, mają kran (taki, jak w wannie), deszczownię przymocowaną do sufitu, a nawet specjalistyczny panel do masażu stóp. Jeżeli natomiast do normalnej kabiny pragniemy dokupić dodatkowo panel sterowania z hydromasażem, zapłacimy za niego od około 400 zł do nawet 10 000 zł. W przykładzie bardziej luksusowych paneli możemy liczyć na dodatkowe możliwości, takie jak termostat, radio, alarm bądź podłączenie do telefonu. Możemy wybrać więc tańszy bądź droższy typ, w zależności od zaplanowanych przez nas kosztów. Należy jedynie pamiętać, że wybór powszechnych rozmiarów oraz fasonów jest szeroki, jednakże nietypowych – ograniczony.

Współczesna kabina prysznicowa to taka, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Rynek się rozwija, zatem wybierając kabinę do toalety, należy mieć na względzie kilka bardzo ważnych kwestii.
Niezależnie od użytego materiału, samo wykończenie może być dowolne. Można dlatego zdecydować się na ścianki przezroczyste jak także matowe, z nadrukiem bądź gładkie. Na rynku dostępne są brodziki akrylowe lub brodziki metalowe, a także gotowe brodziki ceramiczne pozwalające na aranżacje niewielkich łazienek. Kabina prysznicowa bez brodzika montowana jest na prawidłowo opracowanej posadzce. Aktualnie jest to niesłychanie popularne rozwiązanie, jakie nie pogarsza estetyki toalety i pozwala optycznie ją powiększyć. Jest to także często wybierane rozwiązanie, jeżeli kabina ma mieścić się we wnęce – wtedy tak szczerze nie ma już potrzeby obudowywania ścian kabiną. Problematyczne może być samo przygotowanie właściwej posadzki, jaka musi być w pełni zabezpieczana przed podsiąkaniem. W tym modelu zabudowane są również syfony prysznicowe, co może sprawiać problemy przy naprawie oraz czyszczeniu. Zamiast za każdym razem usuwać skutki zabrudzeń, warto już na starcie zabezpieczyć się przed ich występowaniem. Pomoże w tym hydrofobowa powłoka, która efektywnie uniemożliwi przywieraniu jakichkolwiek substancji do zabezpieczonej nią warstwy. Dzięki temu prysznic będzie dłużej czysty. Badacze zaprojektowali taką technikę, dzięki obserwacji liści lotosu. Pomimo tego, iż żyją one w zamulonej wodzie, zawsze są czyste i suche. Nie przylega do nich pył, a powstałe zanieczyszczenia z wyjątkową łatwością czyści wiatr i deszcz. Także w kulturze zachodu kwiat lotosu jest uważany za wzór cnoty.