Oczko wodne jak o nie dbać przez cały rok?

Moim zdaniem w budowie oczka najistotniejszy jest plan. Warto zapoznać się z informacjami, które można wyszukać w Internecie, by nie popełnić kardynalnych błędów oraz uniknąć późniejszych przeróbek.
Zanim wystartujemy z budową należy wyposażyć się we wszystkie obowiązkowe produkty: drobny kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od wyznaczenia kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym albo linką, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić kształt i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszystkich prac potrzebne są poziomica, sznurek do określania poziomu wody. Rozważyć też trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można przygotować w formie lamp stojących stawianych na brzegu bądź jako oświetlenie dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Większość lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Skutecznym rozwiązaniem problemu może stanowić rozwinięcie nad stawem sieci zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest dość frapującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy też urządzić w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, pośród krzewów, które umożliwią przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, żeby w takich małych pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest także dobre ochronienie foli – dzięki temu zmniejszamy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie i solidnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy także skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy a także folii ochraniających przed korzeniami.

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to natomiast staw kąpielowy, ale dobre miejsce, w którym poczujesz się jak nad mazurskim jeziorem.
Wielkość oczka winna być dopasowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po działce. Jego wymiar warto dobrać tak, aby zbiornik akcentował jedynie stylistykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz wykorzystać do stworzenia wzniesień, na których posadzisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje niebezpieczne oraz zapobiegają patologicznemu rozrostowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której rozłożyste liście utrudniają dostęp światła do dna zbiornika, a tym samym blokują rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można również rozlokować worki z kwaśnym torfem – one także utrudniają proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to wyjątkowo ważne, jeżeli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim wypadku dobrym wyjściem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt prosty w formie, jakiego podstawową funkcją będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać również dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć właściwie brzegi oczka wodnego płotkiem albo murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, zlokalizowanej płytko pod lustrem wody, żeby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem wykorzystywania gotowej konstrukcji jest to, iż da się w ten sposób stworzyć wyłącznie niewielkie oczko, bowiem gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 150 cm w najdłuższym rozmiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dopasowując ich rodzaj do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, ponieważ nawilżają powietrze i przynosi orzeźwiającą świeżość w duszne ciepłe dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umieszczone w kluczowym miejscu naszej działki, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, by staw zgrał się z zielenią ogrodu oraz pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Trzeba zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kontury krańców.