Stelaże podtynkowe – sprawdź jak uniknąć błędów!

Podwieszone urządzenia sanitarne sprawiają wrażenie lekkich, co działa na aranżację łazienki. Dodatkowo stelaże podtynkowe ułatwiają zachowanie łazienki w czystości. Praktyczne jest szczególnie czyszczenie podłogi, której przestrzeń nie jest ograniczona akcesoriami sanitarnymi.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtenczas podchodzono do nich z sporym sceptycyzmem, obawiając się zwłaszcza awaryjności instalacji schowanej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni bezpieczne, odpowiednio wytrzymałe, a także – podnoszące estetykę a także praktyczność ubikacji. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego klimatu oraz wydaje się być przestronniejsze. Jednak, aby móc napawać się taką właśnie łazienką, należy najpierw dobrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to potężne wydatki, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, którego chcemy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Dobrą zasadą jest, iż im bardziej wyszukany stelaż (płytki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, że w większości przypadków wyższy wydatek zakupowy kompensowany jest ostatecznym stylem oraz funkcjonalnością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób właściwy zamontowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie odkryta już po ukończeniu zabudowy, może dać nam sporo kłopotów. Wybór konkretnej wysokości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji klawisza spłukującego wodę. Przy małej zabudowie stelaża klawisz będzie przysłaniała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje słabości oraz zalety, co świadczy o konieczności dopasowania go do indywidualnych preferencji.

Stelaże podtynkowe do WC to nie jedynie ukłon w stronę estetyki, ale przede wszystkim optymalizacja przestrzeni w toalecie – nabiera ona na przestronności, wygodzie i funkcjonalności. Decydując się na stelaż należy jednak pamiętać, iż bardzo kluczowy jest jego bezbłędny montaż.
Najpopularniejszym rodzajem stelaży podtynkowych są te dedykowane do mis WC. Jednocześnie ich wykorzystanie w łazience jest niezwykle estetyczne i efektywne. Zamontowanie podwieszanej miski WC lub bidetu daje wrażenie większej przestrzeni wnętrza, widoczna jest, bowiem tylko ceramika i włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia zachowanie higieny również samej ceramiki, jak i podłogi w jej pobliżu. Wybierając stelaż upewnijmy się, że wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają identycznie i łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Towary do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do lokowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo prostszym a także szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, jaka jest zrobiona ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można założyć także w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalne wsporniki, które ułatwiają montaż. Warto podkreślić, iż możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zazwyczaj zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy także użyć płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, które dzięki większej odporności w porównaniu z płytami karton-gips mogą być stosowane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy uzyskać potrzebne w toalecie półki czy możemy wykonać wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować oraz obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w małych toaletach.