Alternatywą, po którą sięgają zwłaszcza projektanci współczesnych, designerskich łazienek, są czarne szafki pod umywalkę, częstokroć wykończone na wysoki połysk. Dowiedz się więcej o właściwym doborze szafki!
Konfiguracja szafki uzależniona jest od umywalki. Zasadniczo można wyznaczyć dwa typy: z umywalką nablatową lub umywalką nakładaną na szafkę. Poza powodami praktycznymi równie ważny jest wygląd szafki. Powinna być ona dostosowana formą a także odcieniem do reszty wyposażenia toalety. Warto także postawić na sprawdzone kontrasty – jeśli ściany są barwne, to można się zdecydować na białe lub ciemne meble. Wbrew pozorom jeden odcień w łazience może być nieco nużący. Do białej umywalki pasuje szafka w tym samym odcieniu lub czarna czy w naturalnym kolorze drewna. Takie zestawienie jest także polecane przez wielu producentów. Ale jeśli ktoś lubi eksperymenty, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skusić się na mniej oczywiste połączenia. Na rynku są dostępne warianty klasyczne, rustykalne a także bardziej innowacyjne. Ważną decyzją jest określenie czy nasze nowe meble łazienkowe będą stać wprost na ziemi czy może mają być powieszone na ścianie. Dla fanów nietypowych rozwiązań: w roli szafki pod umywalkę – stylowa czarna konsola z dekoracyjnie frezowanymi nóżkami.
Urządzając naszą łazienkę, uwagę zwrócić należy nie jedynie na elementy armatury łazienkowej takie, jak kabina prysznicowa lub umywalka, lecz również na szafkę pod umywalkową, które pomieści wszelkie potrzebne środki czystości lub kosmetyki.
Szafki podumywalkowe oferują ogromną ilość praktycznych szuflad oraz schowków, tak, żeby każda rzecz posiadała swoje miejsce. Ponadto mają piękne, modne wzornictwo a także ciekawe odcienie – w propozycji producentów wybór jest tak ogromny, iż każdy znajdzie szafkę odpowiednią do własnej aranżacji łazienki. Przewagą tego elementu wyposażenia jest fakt, iż często pojedyncza szafka podumywalkowa jest tak pojemna, że nie potrzebujemy kupować całego zestawu mebli. To rozwiązanie doskonałe, szczególnie do toalet o małych przestrzeniach bądź np. toalety dla gości. Przy wyborze mebli do toalety należałoby wybierać egzemplarze kolorowe – szafki w barwie pomarańczy cz błękitu, co dzień będą nastrajać pozytywnie. Zazwyczaj to właśnie szafka pod umywalkę z blatem jest miejscem, na jakim umieszcza się mydelniczkę albo dozownik do mydła – nie robi się tego obok, zatem wybierając szafkę należałoby zwrócić uwagę na to, ile miejsca zajmą wyposażenia dodatkowe. Kiedy nasza toaleta jest ograniczona, warto zdecydować się na szafkę pod umywalkę. Powinna być ona zarówno elegancka oraz stylem pasować do wystroju naszej łazienki, lecz także praktyczna, a ściśle rzecz mówiąc – pojemna. Dobierając tego typu szafki, należałoby zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane – powinien być on bowiem niewrażliwy na wilgotność. Warto także zwrócić uwagę czy powierzchnia naszych mebli łazienkowych została wykończona w sposób dobry. Istotne będą również wymiary naszej szafki. Bez wątpienia obecnie króluje połysk, jaki urzeka swym designem. Biel frontów kontrastuje z drewnopodobnym dekorem korpusu. W przypadku szafek na umywalki podblatowe zwykle nie montuje się w nich szuflad, bo znajdowałyby się bardzo nisko, choć są od tego wyjątki. Stosunkowo często natomiast szafki pod umywalki z niskimi syfonami posiadają szuflady w wyższej części. To dobre rozwiązanie, ponieważ z szuflady łatwiej jest korzystać, niż z niskiej, ale stosunkowo głębokiej półki. Podczas wybierania szafki łazienkowej pod umywalkę należałoby również zadbać o to, by posiadała ona odpowiednią wnękę na stopy – codzienne uderzanie palcami stopy o blat szafki zdecydowanie nie dostarcza miłych doznań a także po jakimś czasie może już być nieco wkurzające. Szafka do toalety ze wbudowaną wnęką na stopy spowoduje, że wnętrze zyska na praktyczności, a prowadzenie codziennych czynności higienicznych stanie się bardziej komfortowe. Przeważnie wybierany jest rodzaj z umywalką nakładaną na szafkę. Producenci mebli i armatury często oferują gotowe pakiety. Dzięki temu rozwiązuje się problem, czy szafka pasuje do umywalki. Kupując szafkę osobno, trzeba ją odpowiednio dopasować do umywalki. Dużo większe pole manewru gwarantuje umywalka nablatowa. Jeśli jest nieduża, szafka może być dłuższa a także szersza. Wówczas obok umywalki można umieścić podręczne kremy albo szczotki do zębów. To także sposób na lepszą, bardziej efektywną aranżację.