Zobacz najciekawsze modele oświetlenia łazienkowego?

Oprawy sufitowe to dobry wybór do niekonwencjonalnych łazienek, które zostały urządzone w stylu minimalistycznym – ładnie dopasowują się one z całą aranżacją łazienki.
Aktualnie na rynku można wybierać pośród ogromnej ilości różnego typu lamp łazienkowych, które zostały skonstruowane a także wykonane w bardzo różnorodnej stylistyce. Oryginalne kinkiety z wielką liczbą korali oraz kryształków doskonale sprawdzą się w toaletach zaaranżowanych w stylu glamour, jednak eleganckie plafony sufitowe będą idealnym wyborem do wnętrz w stylu skandynawskim a także nowoczesnym. Dodatkowo ostatnio bardzo popularny jest również trend przemysłowy, gdzie panuje metal, beton a także kolory szarości. Do takich toalet należałoby pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą oraz wiekową, która znakomicie uzupełni całości niestandardowej aranżacji. Najciekawszym rozwiązaniem w przypadku światła łazienkowego jest wykorzystanie źródeł oświetlenia LED. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż zastosowanie zwykłych żarówek. Wpływa korzystnie na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co ważne, takie źródła oświetlenia są też wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia lub wilgoć. Wybór oświetlenia LED to dodatkowo ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, iż łazienka jest także miejscem odpoczynku, w którym pragniemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc stworzyć w niej nastrój służący relaksowi, a w tej dziedzinie korzyści oświetlenia są nieocenione. W marketach są dostępne taśmy LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, jakie rozlokowane w obudowie wanny, w podłodze albo w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co bardzo ważne oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, żeby ograniczyć, a najlepiej wykluczyć, efekt olśnienia. Z użyciem konwencjonalnych źródeł światła jest to bardzo kłopotliwe. Trochę lepiej sytuacja przedstawia się przy źródłach oświetlenia LED, zwłaszcza jeżeli oprawy oświetleniowe mają przymocowane mleczne przesłony. Idealnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w których współczynnik olśnienia jest znacznie najniższy. Właściwie dostosowane światło to gwarancja niezwykłej aranżacji, jednak przy oświetleniu łazienki bezwzględnie trzeba mieć również na uwadze bezpieczeństwo.

Lampy łazienkowe występują w wielu różnych wariantach, rozmiarach i posiadają niezwykle różne przeznaczenie. Lampy nad lustro czy kinkiety są raczej niezbyt dużej wielkości, więc nie nadają się do oświetlenia całego wnętrza.
Kupując baterię wannową bądź prysznicową nie zapomnijmy, że na oszczędzanie wody ma wpływ również głowica prysznicowa. Jeżeli jest właściwie zaprojektowana, poprawia oszczędność wody bez obniżania komfortu kąpieli. Również w poszczególnych rozwiązaniach można ustawić nawet pięć różnych strumieni wody. Zapewniają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak również mocne – w formie batów wodnych. Do wyboru mamy także baterie wannowe sztorcowe na brzegu wanny w specjalnych otworach lub wolnostojące. Różne elementy baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy zatem, czy równie długa rękojmia obejmuje także głowice bądź przyciski. Warto również upewnić się, gdzie poszczególny produkt został stworzony. Zdarzają się niestety takie marki, jakie kupują kontenery towarów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym przypadku – podmieniają głowice na lepsze i wyprzedają, jako artykuł krajowy. Niektóre z takich baterii dotrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej warstwa zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Warto przy zakupie pamiętać, że dobrzy producenci na swoje towary dają często dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne rozmaite odcienie – od tradycyjnego chromu albo złota, przez estetyczne – czerń lub biel, aż po innowacyjne – czerwone, niebieskie, a nawet fioletowe. Przy aranżacji wnętrza należy przewidzieć rozmieszczenie przyłączy wody pod dobrze wybrany przez nas model baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych warto kierować się regułą: iż im więcej waży, tym lepiej. To znaczy im cięższa bateria, tym wytrzymalsza oraz szczelniejsza. Baterie o wyższej wadze posiadają szersze ściany, dzięki czemu są mniej podatne na różne temperatury wody. Ciężko sobie wyobrazić w obecnych czasach łazienkę bez baterii. Aktualnie na rynku do kupienia jest taka różnorodność najróżniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien oraz kabin prysznicowych, iż jedynym ograniczeniem może tu być tylko i jedynie budżet, który chcemy poświęcić na baterie.