Baterie kuchenne – sprawdź jak uniknąć błędów!

Baterie kuchenne to jeden z najistotniejszych aspektów kompozycji kuchni. Myślę, że jej dobór stanowi przysłowiową wisienkę na torcie, dlatego zobacz, co musisz wiedzieć!
Dobierając baterie kuchenną należałoby zastanowić się nad jakością która nas interesuje. Chromowana warstwa baterii zabezpiecza ją przed nieestetycznymi odciskami paluchów. Dodatkowym walorem jest łatwość mycia. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy zdani na kojarzące się z minioną epoką białe zawory z błękitnym oraz czerwonym kółeczkiem, oznaczającym temperaturę wody. Producenci, wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom użytkowników, proponują baterie, jakich projekt znakomicie współgra nawet do innowacyjnego wyglądu kuchni. W rozwiązaniu obejmującym obrotową wylewkę z funkcją prysznica, końcówka jest podłączona do węża, który można wyciągnąć do miejsca, gdzie potrzebny jest strumień wody. Nadaje się dobrze do mycia sałaty oraz napełniania garnków. Baterie zlewozmywakowe ścienne, jak sama definicja wskazuje instaluje się na ścianie nad zlewozmywakiem. Baterie zlewozmywakowe ścienne są przykręcone do rur z ciepłą i zimną wodą. Jeszcze parę lat temu powyższe rozwiązanie było powszechnie używane, ale dziś jest wypierane przez baterie stojące.

Jeżeli urządzasz swoją wymarzoną kuchnię lub planujesz w najbliższym czasie wykonać remont, zachęcamy do tego, żeby poświęcić chwilę uwagi na baterie kuchenne. Jest to bowiem element urządzenia, który musi spełniać wiele zadań, a przy tym powinien jednocześnie wyglądać pięknie, bo nie da się go w żaden sposób ukryć.
Warianty z wyciąganą wylewką ułatwią napełnianie wysokich naczyń wodą. Dzięki wyciąganej wylewce użytkowanie baterii jest łatwe oraz wygodne. Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest perlator z systemem anti scale. Jest to niewielka siateczka, która natlenia wodę. W efekcie zużywamy jej mniej. Przystosowana do naszych potrzeb wylewka to podstawa praktyczności. Należałoby mieć na uwadze, że im większa wylewka, tym łatwiej jest z niej korzystać – pozostaje więcej przestrzeni do manewrowania. Sprawdzi się jednak raczej w przypadku dużych, wielokomorowych, głębokich zlewów – wysoka wylewka a także niewielki jednokomorowy zlew to połączenie, które należy bardzo starannie rozważyć. Należy tak dopasować dane rozwiązanie, by zyskać najbardziej praktyczny system, a jednocześnie – zadbać o proporcje. Na początku zwróćmy więc uwagę, by kran był dostosowany wielkością do zlewozmywaka. Przy większych oraz dwukomorowych należałoby zadbać, aby miał również duży kąt obrotu. Dobrze też, aby był łatwy w obsłudze i łatwo się odkręcał, jest to ważne w sytuacji, gdy mamy brudne dłonie a także próbujemy odkręcić kran łokciem. Naturalnie, równie istotny co ergonomia jest wygląd, wylewka mimo dość małych rozmiarów przykuwa wzrok i może stanowić subtelny akcent podkreślający charakter kuchni. Baterie zlewozmywakowe bezdotykowe mają mechanizm, który wyczuwa zbliżone dłonie a także po ustalonym czasie wypływ wody jest automatycznie wyłączany, a ponowne włączenie baterii odbywa się po powtórnym zbliżeniu dłoni. W przypadku montażu bardziej kłopotliwych baterii termostatycznych czy kooperujących z bojlerem, albo z specjalnymi zespołami wkładów oczyszczających należy zdać się na autoryzowanego profesjonalistę. Dla rodzin dbających o oszczędność, jaka przekłada się zarówno na dbałość o środowisko jak też finanse świetnym rozwiązaniem będzie bateria z perlatorem. Posiada ona ceramiczny regulator, który sprawia, iż po włączeniu z kranu popłynie zimna woda, a niezmieszana, jak w przypadku baterii tradycyjnych. Biorąc pod uwagę systematyczność użytkowania z tego sprzętu, oszczędności mogą okazać się znaczne.