Kominek w salonie – innowacja w twoim mieszkaniu!

Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domków jednorodzinnych, a piec koza w starych mieszkaniach, to lokatorzy bloków także mogą zorganizować sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne.
Wyposażając salon z kominem, powinniśmy głęboko się zastanowić nad stylem, w jakim ma być zaaranżowane wnętrze. Zazwyczaj decyduje o nim design obudowy kominka. Może ona być wykonana w stylu retro z kamienia, kafli bądź cegły lub z surowców przeznaczonych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o równie właściwy odcień osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie podstawową ozdobą pomieszczenia, bądź także będzie się w nie wtapiał. Warto również pamiętać, że wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek wolno zamontować także we pomieszczeniach klasycznych, jak także współczesnych. Istotne znaczenie przy planowaniu salonu z kominkiem ma także wybór rodzaju kominka. Tutaj producenci oferują kominki przymocowane do ściany, kominy dwustronne lub kątowe. Jeśli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne wykonanie obudowy kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy wybrać również prostą, lecz niesamowicie efektowną cegłę bądź ozdobne kafle, które wprowadzą do naszego domu klimat wiejskiej chaty. Bywa również, iż obecność kominka w mieszkaniu jest zaznaczona przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy bądź odbiegającym także pod względem faktury, ale i także koloru wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Komin często umiejscawia się również przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle umyka najwięcej ciepła. Takie położenie kominka umożliwi ograniczyć te straty. Dodatkowo takie podejście umożliwia postawić po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania czy relaksu na świeżym powietrzu.

Wybrane obudowy kominka pozwolą nam aranżować wnętrze. Chociażby, na przykład w okresie kiedy go nie używamy, możemy przyozdobić go niezwykłymi lampami, które będą idealnie wyglądać i tworzyć klimat całego wnętrza w tymczasowym zastępstwie żywego ognia.
Należy jednak pamiętać, iż połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej użyć jeden z cieplejszych kolorów drzewa – ewentualnie zastosować ciemne drewno, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy dodatkowo pamiętać, że kominki opalane drzewem wymagają miejsca na gromadzenie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o płomień, a to wiąże się z koniecznością przynoszenia drzewa. Najlepiej zatem, żeby pomieszczenie magazynowania drewna nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, musimy mieć na uwadze, iż jego wykończenie winno współgrać ze trendem dominującym w salonie. Bez względu na to czy chcemy design modernistyczny bądź klasyczny, kominek może być kluczowym punktem naszego salonu. Projektując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób postawimy telewizor a także kominek koło siebie, w pokoju zamiast atmosfery relaksu zapanuje artystyczny chaos. Projektanci wnętrz doradzają zamontowanie kominka a także telewizora na przeciwległych sobie ścianach, tak żeby wygląd salonu tworzył logiczną całość. Bezpieczne i przyjemne w obsłudze są także kominki elektryczne Identycznie jak urządzenia ekologiczne nie wymagają uzupełniania opału czy odprowadzania spalin, w tym przypadku natomiast nie dochodzi nawet do powstania płomienia.