Umywalki łazienkowe – zobacz wskazówki ekspertów!

Umywalki z szafką to rozwiązanie, jakie docenią przede wszystkim osoby dysponujące małą łazienką. To bardzo praktyczna opcja, bowiem spełnia dwie funkcje zarazem, a jak wiadomo – w małej łazience każdy centymetr jest znaczący.
Z uwagi na sposób instalacji w ofercie producentów ceramiki sanitarnej górują umywalki ścienne. Są najtańsze oraz praktyczne w montażu, a syfon można ukryć za pomocą postumentu, półpostumentu albo szafki pod umywalkę. Ostatnio na renomie zyskują natomiast umywalki nablatowe. Montowane bezpośrednio na blacie bądź częściowo wprowadzane w blat, podobnie jak zlewozmywaki kuchenne, pozwolą zabudować powierzchnię poniżej i tym samym stworzyć sporo miejsca do przechowywania np. środków czystości bądź zapasu kosmetyków. Inne powszechne modele to umywalki podblatowe, umywalki półblatowe, umywalki wpuszczane całkowicie w blat tak, że cała umywalka leży poniżej jego krawędzi. Dobór materiału, z jakiego została stworzona umywalka także ma zasadnicze znaczenie. Dużo typów jest także powleczonych specjalnymi antybakteryjnymi powłokami, które znacząco ułatwiają zachowanie umywalki w czystości. Najtańszym surowcem pozostaje nadal ceramika. Jest to surowiec wytrzymały na zarysowania, solidny oraz solidny. Szklana umywalka świetnie wpisze się w kierunek nowoczesny, skandynawski bądź minimalistyczny. Można również natrafić na umywalki metalowe albo drewniane. Jednakże, jeśli chodzi kształt, obecnie praktycznie nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się szafki łazienkowe dopasowane do umywalki, kupione od razu z armaturą, co umożliwia na zachowanie jednakowego charakteru. Jeżeli chodzi o ceny mebli łazienkowych to są one różne oraz zależą od tego, z jakich surowców zostały one zrobione oraz jakiemu kierunkowi aranżacyjnemu odpowiadają.

Często to właśnie umywalka jest tym punktem, który pierwszy rzuca się w oczy, gdy wchodzimy do łazienki. Winna być, więc prawidłowo dobrana do wyglądu, również pod względem kształtu, jak i stylistyki.
Umywalki kamienne są bardzo piękne, ale również kosztowne. Świetnie pasują zarówno do pomieszczeń nowoczesnych, jak również tradycyjnych. Najczęściej wykonuje się je z marmuru, dolomitu, onyksu i piaskowca. Są niewrażliwe na porysowania oraz niełatwo je uszkodzić. Natomiast decydując się na kamienną umywalkę, trzeba liczyć się z jej sporym ciężarem i z koniecznością częstego mycia. Mydlany kamień jest, bowiem niesamowicie zauważalny na kamiennej powierzchni. W małych łazienkach, świetnie sprawdzają się umywalki narożne, podwieszane albo też z długimi bokami, jakie tworzą po bokach ceramiczne półki. Toalety powinny być luksusowe a także bezpieczne, szczególnie kiedy korzystają z nich osoby niepełnosprawne oraz starsze. Istnieje szereg rozwiązań, które warto zastosować, aby ułatwić takim osobom korzystanie z łazienki. Najważniejsze, żeby w takim wnętrzu znajdywał się prysznic, a nie wanna. Do aranżacji łazienki należy dodać również specjalne maty antypoślizgowe a także dywaniki na przyssawki, jakie zabezpieczą przed upadkiem. Umywalki drewniane – pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia surowca oraz zastosowania właściwych jego gatunków – drewno wbrew pozorom jest materiałem nadającym się na umywalkę. Głównie używa się do owego celu gatunki tropikalne. Bez względu na to, jak wielką wybierzemy umywalkę do łazienki, potrzebujemy na nią minimum 70 cm, aby można było łatwo się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Umywalki powinny być funkcjonalne i dostosowane do stylu łazienki, dlatego warto stworzyć analizę naszych potrzeb. Nim dobierzemy odpowiednią umywalkę, warto narysować na kartce projekt urządzanego wnętrza. By łazienka była funkcjonalna, należy zachować dobre odległości między urządzeniami sanitarnymi. Dobre rozplanowanie pomieszczenia łazienki zapewni nam wygodę a także wygodne korzystanie.