Wanny – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Dla zapewnienia sobie komfortu akustycznego, należałoby zainwestować w izolację akustyczną ułożoną między wanną a ścianą, a czasem także w obudowie wanny.
Część producentów oferuje wanny wraz z elementami koniecznymi do ich montażu, czyli stopami a także wspornikiem. Można je zastąpić nośnikami styropianowymi, natomiast są one sprzedawane indywidualnie do danego rodzaju wanny. Niezwykle ważne jest, żeby montaż wanny był rzetelny a także kompatybilny z zastrzeżeniami producenta. Zbyt wiele tu elementów, jakie potrafią w przyszłości zepsuć komfort korzystania z urządzenia, aby można było sobie pozwolić na majsterkowanie. Lepiej prace przy instalacji wanny z hydromasażem zostawić ekspertom. Jak wanna jest już stabilnie usadowiona, czas na montaż pokrywy. Aktualnie producenci wanien oferują gotowe obudowy. Ich zaletą jest jasny a także szybki montaż, jaki można wykonać osobiście. Co ważne, obudowa jest równie łatwa do zdjęcia, na wypadek gdybyśmy potrzebowali wygodnego dostępu do syfonu czy podłączeń baterii. Obudowy są oferowane w rozmaitych formatach oraz rozmiarach, przeznaczonych do konkretnych modeli wanien danego producenta. Nie musimy się zatem martwić jej dostosowaniem. Analogiczne do wanien asymetrycznych będą wanny symetryczne kątowe wyróżniające się równą długością boków. Tu także front wanny może być o prostych liniach lub w formie łuku (ćwierć koła). Wanny z hydromasażem są często stosowane w wielu ośrodkach rehabilitacyjnych. Kiedy wanna staje się elementem wnętrza łazienki możemy sami zadbać o zdrowie swego kręgosłupa, dzięki czemu zapobiegniemy długich kolejek do sanatoriów. Z myślą o komforcie użytkowników producenci starają się wyciszyć pracę wanien z hydromasażem. Głośność urządzenia podawana jest w decybelach. Stopień natężenia hałasu wanien z hydromasażem wynosi średnio 60 dB. By masaż był dobry, odległość ciała od dyszy powinna mieć około 10 cm. Powierzchnia wanny ma także wpływ na to, ile osób będzie mogło z niej korzystać jednocześnie, a zgodnie z ofertą producentów, może to być nawet do 6 osób.

Posiadanie ogromnej, obszernej wanny w łazience, czyni z niej pierwsze miejsce odpoczynku a także wyciszenia. Wystarczy zarezerwować chwilę wieczorem dla siebie, wypełnić wannę wodą i oddać się energetyzującej, albo uspokajającej kąpieli.
Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na tak ogromny koszt. W takiej sytuacji należałoby zastanowić się, czy najistotniejsza jest dla nas uniwersalność, ciepło i cicha praca (najwłaściwszym wyborem będzie wówczas brodzik akrylowy) czy może znaczenie ma przede wszystkim odporność oraz łatwość pielęgnacyjna (brodzik stalowy). W przypadku brodzików wykonanych z akrylu wiele osób ma obawę o ich trwałość. Nawet, jeżeli podczas normalnego korzystania na brodziku pojawią się rysy lub odpryski, możemy je w dość krótkim czasie zakryć. Wystarczy wykorzystać płynny akryl bądź profesjonalne produkty do naprawy. Brodziki półokrągłe stosowane są w mniejszych łazienkach. W sporych możemy pozwolić sobie na większą kabinę, z brodzikiem kwadratowym albo prostokątnym. Ostatnio modne stawały się brodziki o małej wysokości, tzw. niskie, wystające zaledwie kilka cm ponad posadzkę. Takie modele z pewnością łatwiej jest utrzymać w czystości, w dodatku nadają toalecie nowoczesnego wyglądu i są dobre do wysokich kabin. W niskich brodzikach wykorzystywane są odpływy rozmiarze fi-90, dzięki czemu woda spływa szybko oraz nie wylewa się z brodzika na ziemię. Płytkie brodziki to wyjątkowa opcja dla osób lubiących nowoczesny design. Należałoby jednakże pamiętać, iż kupując brodzik prysznicowy, musimy wziąć pod uwagę minimalne rozmiary montażowe rozważanego syfonu oraz co się z tym wiąże, potencjalną konieczność wykucia wnęki pod syfon. Jeżeli nie jest to realne, należy wykorzystać brodzik kompaktowy, natomiast, jeśli planujemy zostawić dostęp do spodu brodzika, należy wybrać brodzik ze zdejmowaną obudową. Jeśli nie mamy w łazience wanny, należałoby rozważyć brodzik głęboki, zwykle dostępny z siedziskiem – będzie to praktyczne rozwiązanie. Ilość miejsca w łazience przekłada się bezpośrednio na wymiary danego brodzika, natomiast wzór i stylizacja zależy tylko od twojego gustu i pozostałego urządzenia łazienki.